Eklem Hastalıkları

Merak Ettikleriniz Comments Off on Eklem Hastalıkları , , , ,
Eklem Hastalıkları

Eklem Hastalıkları

Eklem Hastalıkları

Eklemlerimiz vücudumuzun hareketi sırasında eyleme izin veren belli eksenlerde çalışan parçalarıdır. Ana iskelette omurga ve pelvis, çevre iskeletle bağlantı sağlayan Kalça-Omuz ve çevre eklemler diz, dirsek, ayak bileği ve el bileği ileri derecede farklılaşmıştır. El ve ayak ise birer eklemler sistemidir.

Tüm eklemlerde ortak doku kıkırdaktır. Kıkırdak dokuyu tutan hastalıklar eklem fonksiyonunu etkileyerek hareketi bozarlar. Kıkırdak hastalıkları enfeksiyonlara, travmalara, metabolik etkenlere ve doğuştan sebeblere bağlı olabilir. Eklemlerimizin çoğu sinovyal membran denilen sıvı salgılayan zarsı bir yapı ile kaplıdır. Bu yapının salgıladığı sıvı eklemi besler ve aynı zamanda kayganlaştırır. Sinovya hastalıkları ve kıkırdak birbirlerini etkileyen yapılar olduğundan rahatsızlıkları her iki yapıyı bozabilir. Bazı eklemler disk, menisküs ve bağları içerebilir. Eklemin içerdiği her yapı ayrı ayrı ve bütünü etkileyen rahatsızlıklara sebeb olan hastalıkları vardır. Sözgelimi menisküs yırtığı zamanla kıkırdağı aşındırıp eş zamanlı sinovyal reaksiyona sebeb olabilir. Zamanında müdahale yapılmazsa menisküs tedavi edilse bile kalıcı kıkırdak hasarı gelişebilir.

Ortopedik eklem cerrahisi eklem hastalıklarının mekanik bozukluğa sebeb olan sonuçlarını tedavi eder. Ortopedik eklem cerrahisi “Artroskopi” tekniğinin gelişmesi ile daha az zarar vererek ekleme ulaşmakta, eklem içi yapıları kısa sürede değerlendirip tedaviyi eş zamanlı gerçekleştirebilmektedir.

Artroskopi, kelime anlamı olarak Artro (Eklem), skopi (optik görüntüleme) olmak üzere iki kelimeden türetilmiştir. Eklemin optik olarak görüntülenmesidir. Kullanılan optik cihazlar eşliğinde ekleme güvenli kanallardan girilip 3-5 mm çapında aletler kullanılarak mekanik sebeb onarılır veya ortadan kaldırılır. Yaralanan dokular tamir edilebilir. Optik sistemin büyütme özelliği lezyonu iyi tanımlama ve detaylı tedavisini sağlar.