dr. tolgay şatana Arşivleri - Dr. Tolgay Şatana

Travma ve İskelet Sistemi


Travma kavramı vücutta değişiklik yapan fiziksel yaralanma olarak tarif edilse de canlı bir organizmada biyokimyasal karmaşık sonuçları (bkz, travmaya karşı endokrin cevap) olduğu bilinmektedir. İskelet sistemi güçlü taşıyıcılığı, kafatası ve göğüs kafesi tarzında kaplayıcı özelliği ile fiziksel etkileşimlerde ilk Read more

İskelet Sistemi


Einstein "insanı ayakta tutan iskelet sistemi değil inanç ve prensipleridir" vurgusunu yadsımadan, iskeleti (İskelet Sistemi); kemik-Kas-Eklem yapılarından oluşan ayakta durmamızı sağlayan sistem olarak tanımlayabiliriz. İskelet; yunanca skeleton=kurumuş, mumyalaşmış vücut kelimesinden türetilmiştir. İnsanlardaki iskelet sistemi çoğu memeliler gibi "iç iskelet = Read more

Ortopedi ve Travmatoloji


Kas-İskelet sisteminin travma ve deformitelerinin cerrahisi, kas hastalıkları, eklem hastalıkları cerrahi ve tıbbi tedavisi üzerine çalışan cerrahi tıp bilimlerinin bir alt branşıdır. Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı tarafından icra edilir. Türkiye'de mezuniyet sonrası 5 yıllık bir eğitim sonrasında hasta kabul eden Read more

Eyvah Fıtık Oldum Spor Yapamayacağım!


Dünya sağlık teşkilatı verilerine göre her 4 insandan biri otuzlu yaşlara kadar, hayatında en az bir kez omurga ağrısı (Boyun, sırt ve bel) nedeniyle yatak istirahati yapmak zorunda kalmaktadır. Omurga ağrısı çekenlerden yarısı tıbbi tedaviye ihtiyaç duymaktadır. Tüm dünyada Read more

Videolar

, ,

Oynatma Listeleri

Sağlık Sohbetleri
TV Sohbetleri

 

Videolar

devamı için tıklayınız


Tam Endoskopi Lomber Disk Cerrahisi Kursu – Medikongre 82. Sayısı

Gazete - Dergi , , , , ,

Geçmiş yıllarda İstanbul’da düzenlenen canlı cerrahi kurslarına ev sahipliği yapan ve ISMISS kongrekerine destek veren Istanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, bu geleneği OMID “Omurga Minimal Invaziv ve Girişimsel Cerrahi Derneği” ve ISMISS “The İnternational Society for Minimal Intervention in Spinal Surgery” destekleyeriyle Haziran ve Eylül aylarında düzenleyeceği kurslarla devam ettirecek.

Haberin devamı için…

medikongrekapak medikongresf1medikongresf2

 

 


Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı Nedir?

Merak Ettikleriniz , , ,

belfitigi

Kapalı bel fıtığı ameliyatı ciltte normal bir boşluk olmadğı halde yine normal anatomik yolları, kaslar arasındaki aralıkları kullanarak omuriliğe foramen dediğimiz doğal delikten ulaşıyoruz. Foramenden bir sinir çıkar, cildi delerek o sinire zarar vermeden bir tüp yardımı ile sinire baski yapan fıtığa ulaşıyoruz. Kamera görüntüsü yardımıyla fıtığı çıkartabiliyoruz.

Kapalı bel fıtığı ameliyatında da diğer ameliyatlarda olduğu gibi optik cihazlar (Endoskop) kullanılıp özel aletler ile fıtığa ulaşılıp çıkartılıyor. Böylelikle anatomik yapılara zarar vermeden, herhangi bir anatomik yapıyı kesmeden  tedaviyi tamamlayabiliyoruz. Güvenli ve doğal yolların kullanıldığı cerrahi yöntemle kanama son derece az, iyileşme çok hızlı oluyor. Tedavi sonrası  saatler içinde normal hayata dönülmesi de sağlanmış oluyor.

Eğer normal klasik cerrahide ki yolları kullanıyorsanız bu artık kapalı ameliyattan olmaktan çıkıp kamera eşliginde yapılan ameliyata dönüşür.


Eklem sağlığımı nasıl koruyabilirim?

Merak Ettikleriniz , ,

Depositphotos_7245070_original

Eklemlerimiz hareket ettikçe sağlamlaşır ve güçlenir. Dengeli bol proteinli beslenme, düzenli egzersizler faydalıdır.

Aşırı kilo alımından kaçınılmalıdır.

Eklem üzerine, burkulma, tersi yüklenme ve kas kuvvetinin zayıflığından kaynaklanabilir. Kas gücünü arttırıcı egzersizler yapılmalıdır.

Egzersiz türü seviyenize uygun olmalıdır.

Düz yolda yürüyüş yapmadıysanız yürüyüş bandında koşarken yaralanmanız kaçınılmazdır.

Çevrenizde kullandığınız eşyaların sizinle uyum içinde (ergonomik) olması yaralanma ihtimalinizi azaltacaktır. Etrafınızı kendinize uydurun.